II Ogólnopolski Festiwal Opowieści w Radomiu

II Ogólnopolski Festiwal Opowieści w Radomiu

Krąg Opowieści

To wyjątkowe spotkanie z tradycyjną sztuką opowiadania ustnego. W dniach 1 – 2 lipca 2022 r. do Radomia zjadą najlepsi polscy opowiadacze, którzy będą snuć opowieści, baśnie i legendy, a także historie, które wydarzyły się naprawdę. Magiczna atmosfera bajań zawita do Radomia. Podczas dwóch dni festiwalu nie zabraknie wydarzeń warsztatowych dla opowiadających oraz spektakli dla widzów. W wyjątkowym ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu usłyszeć będzie można Opowieści dla dzieci a sobotni wieczór spędzimy na Nocy Opowieści dla starszej publiczności a to nie wszystko…

Program

1 lipca (piątek) – DZIEŃ ZJAZDU OPOWIADAJĄCYCH

2 lipca (sobota) – dla publiczności. Wstęp wolny

godz. 10.00 – Krąg Opowieści dla dzieci

Wszystkie dzieci, te mniejsze większe, jak i te całkiem duże zapraszamy na spotkanie z bajką, baśnią i legendą. Rozsiądziemy się w bibliotecznym ogrodzie (ul. Piłsudskiego 12) i damy się ponieść opowieści. Opowiadacze, bajarze i gawędziarze z całej polski opowiedzą naszym pociechą niesamowite historie z całego świata. Zabierzcie koce, karimaty, a jak nie macie to skorzystajcie z naszych. Siądziemy na trawie i przeniesiemy się w niesamowity świat gawędy. Spotkanie składać się będzie z dwóch części i potrwa około 2 godz.


godz. 13.00 – Spacer z opowieściami

Czy Kochanowski należał do zakonu pijaków? Czy „Ostra Sztuka” to radomska Żydówka, która pognała szwedzkiego rajtara? Czy Paciak i Sedlak to sąsiedzi z czeskiej kreskówki? Dlaczego podczas obiadu zabrano prezydentowi Mościckiemu cytrynę?Dlaczego Gombrowicz nie został prawnikiem? Dlaczego przyszły prezydent Radomia na polowaniu strzelał do chłopskich gęsi? Radom to modelowy przykład rozwoju czy zapaści miast polskich? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi posłychamy podczas spaceru ulicami naszego miasta. Startujemy spod Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Piłsudskiego 12.


godz. 19.00 – Noc Opowieści

Kiedy dzień idzie spać, budzą się opowieści. U progu nocy zbierzemy się znów w bibliotecznym ogrodzie (ul. Piłsudskiego 12). Opowiadacze z całej Polski uraczą nas żywym słowem. Będą opowiadać, gawędzić, bajdurzy tak długo jak tylko znajdą się śmiałkowie chcący ich słuchać. Zabierzcie ze sobą koce, pledy, albo skorzystajcie z bibliotecznych, kto odważny niech usiądzie wprost na trawie i posłuchajcie. Opowieść będzie bez liku.


Opowiadać będą:

Renata Banasińska (Pruszków), Łukasz Bernady (Szamotuły), Paweł Błach (Radom), Agata Dzik (Radom), Mirella Gliwińska (Warszawa), Szymon Góralczyk (Cegielnia), Alia Vuk (Wrocław), Zuza Janiak (Warszwa), Bartłomiej Kopiński (Radom), Karolina Leszczyńska (Warszawa), Adam Markuszewski (Warszawa), Lidia Mikocka-Rosińska (Radom), Ewa Nowakowska (Piastów), Zuzanna Pacholczyk (Warszawa), Roksana Pietruczanis (Warszawa), Katarzyna Płocińska (Warszawa), Ryszard Ryziewicz (Radom), Anna Skowrońska (Warszawa), Łukasz Szypkowski (Radom), Krystian Truchalski (Kraków), Ania Woźniak (Warszawa), Darek Wróbel (Radom), Jolanta K. Żytkiewicz (Konstancin-Jeziorna)

Organizator:

Miejska Biblioteka Publiczna im. J.A. i A.S. Załuskich w Radomiu
Krąg Opowieści

Partnerzy:

Artaban – Bartłomiej Kopiński
Opowiadacze.pl
Radomska Grupa Opowiadaczy

Sponsorzy:

Stara Perukarnia. Salon fryzjerski – Michał Kowalczyk
Kup Ciuszek – Wioletta Malczewska

Fotorelacja z wydarzenia:

Skip to content