Bajarze 2024

Bajarza 2024 w następujących katagoriach otrzymują:

Inicjatywa roku: Szymon Góralczyk-Armatowski i Joanna Armatowska-Góralczyk

W tej kategorii doceniamy projekty, które edukują i inspirują opowiadaczy, organizują warsztaty, szkolenia czy wydarzenia rozwijające środowisko bajarzy w Polsce.

Nagrodę otrzymuje Szymon Góralczyk-Armatowski i Joanna Armatowska-Góralczyk za projekt „Jurta” i wytrwałość w organizacji Taboru Opowiadaczy. Szymon i Asia stworzyli pierwsze stałe miejsce na ziemi dla opowiadaczy, w Cegielni na Kociewiu, gdzie ma zatrzymanie każdy wędrowiec spragniony odpoczynku w cieniu lip. Może sam opowiadać, a jak nie opowiada to na pewno posłucha. Żeby się mnożyło, trzeba dzielić. Dziękujemy im, że dzielą się wiedzą, energią, miejscem, a również i swoich towarzystwem. 

Współpraca: Fundacja Fabuła i Alia Kubic


Doceniamy osoby, które współpracują z innymi opowiadaczami, organizacjami kulturalnymi i instytucjami, aby wspólnie rozwijać sztukę opowiadania.

Fundacja Fabuła i Alia Kubicz za serię warsztatów „Od słuchania do opowiadania”. Warsztaty te dwa razy zdobyły uznanie i finansowanie ze środków Mikrograntów miasta Wrocław. Pomysłodawczyni w angażujący sposób włączyła w organizację szerokie  grono opowiadaczy z całej Polski, które wspólnie stworzyło wyjątkowy materiał merytoryczny i dydaktyczny dla przyszłych pokoleń opowiadaczy.

Spektakl roku: Grupa 501Wieczór zbuntowanych opowieści


W tej kategorii doceniamy opowieści, które łączą storytelling z innymi formami sztuki, takimi jak teatr, muzyka czy sztuki wizualne.

Grupa 501 za spektakl Wieczór zbuntowanych opowieści 22.05.2024 r. Skład Butelek Warszawa. Bunt to ważna sprawa, dlatego Grupa wybitnych Opowiadaczek wzięła na tapetę różne „zbuntowane opowieści”. Niestereotypowe, odważne, dzikie, wściekłe, szukające swojego szczęścia i miejsca w świecie. Czy ja mówię o Opowiadaczkach czy bohaterkach opowieści? To jedno i to samo, zapraszamy na scenę Ewelina Jarnutowska, Anna Jantos, Anna Skowrońska, Mirella Gliwińska, Zuza Janiak, Zuzanna Łopatka, Roksana Pietruczanis i Adam Makuszewski. 

Grupa 501 jest również organizatorem Przystanku Warszawa, serii wiosennych warsztatów i spektakli. Za to piękne wydarzenie na mapie roku opowiadackiego brawo! 

Inspiracja roku i efekt WOW 2024: Biblioteka w Szamotułach i Łukasz Bernady


doceniamy osoby i inicjatywy, wyznaczają ścieżki dla innych opowiadających, dzielą się swoim doświadczeniem, inspirują innych do działania.

Biblioteka w Szamotułach za organizację Festiwalu Na skrzydłach Słów. Podziękowanie dla Dyrektora dr Piotra Nowaka i Burmistrza Piotra Michalaka za otwarte głowy i serca. A w szczególności pokłony dla Łukasza Bernadego za otwarte na pracę ręce i organizację tego pięknego wydarzenia, które mamy nadzieję wpisze się na stałe w nasz opowiadacki świat.  

Muzykant roku: Katarzyna Płocińska Betula


nagroda dla tych co opowiadają śpiewająco, muzykantów i muzyków towarzyszących, instrumentalistów.

Katarzyna Płocińska Betula za oprawę muzyczną podczas Festiwalu w Radomiu i Przystanku Tabor w Warszawie! Kasia to kobieta orkiestra. Kobieta o wielu twarzach. Animator teatru, opowiadaczka, muzyk, mistrzyni obiektywu, uważny obserwator opowiadackich wydarzeń. Dziękujemy, że jesteś! 

Mały bajarz za debiut na festiwalu: Marcel Mroczek


nagroda przyznawana przez publiczność festiwalową podczas „nocy debiutów”. Otrzymuje Marcel Mroczek pseudonim Indiana Wons za opowieść „Przypadek Tarpei – legenda z dziejów Rzymu”.

Gratulujemy wszystkim!  

Skip to content